Co je Ostravský kompot?

 

Rodinný festival tvořený výhradně a jen Ostraváky.
Kapely, občerstvení, prodejci, divadla a výborný program pro děti.

 

V Ostravě se v současné době kromě kontinuálního kulturního a sportovního programu ročně odehraje několik významných a jedinečných akcí. Festival v ulicích již několik let energicky oživuje centrum města, Colours of Ostrava jsou bezesporu jednou z nejvýznamnějších událostí v republice s přesahem do celého světa. Stejně tak taneční festival Beats for Love, Zlatá tretra se světovými atletickými špičkami, Shakespearovské slavnosti, PechaKucha Night Ostrava, mohl bych jmenovat dál a dál (snad se pořadatelé nejmenovaných, ale výborných akcí neurazí, že jsem je nezmínil)… Díky těmto akcím a jejich organizátorům Ostrava ročně několikrát velice pozitivně ožívá, pulzuje, energizuje. Do Ostravy přijíždějí kapely, umělci, vědci, sportovci i návštěvníci z celého světa. Na druhou stranu máme přímo pod nosem spoustu osobností, výrobců, kuchařů a šikovných lidí o kterých třeba ani nevíme, třebaže jsou hned „za rohem“. Jedním z cílů Ostravského Kompotu je v jeden den spojit co nejvíce takových lidí na jednom místě, udělat si oslavu Ostravy a lidí, kteří tady žijí, tvoří, budují a zpříjemňují nám každodenní život. Úplně všichni tady asi nebudeme, ale 19.5.2019 se pokusíme, aby nás bylo co nejvíce.

 

Proč Kompot?

 

Je to chutná dobrota nejen k nedělnímu obědu. Sklizené ovoce, na kterém si každý pochutná.

 

Ostrava – město jehož historie a rozvoj z veliké části stojí na hornictví a hutnictví. Město s energickými lidmi, kteří mnohdy v jiných krajích bývají vnímání jako přímí, bezprostřední a přímočaří. Nikomu zde není cizí obrázek nebo představa chlapa v přilbě se svítilnou, montérkách, ruce a obličej černé od fárání, fotka těžební věže spousta dalších typických artefaktů a uctívaná, poctivá dřina. Málokdy se ale vzpomíná na ženy, mamky, babičky, tetičky, které na tyhle muže doma čekaly, připravovaly jim večeře, svačiny a třeba zavařovaly kompoty, kterými je sladce odměňovaly nejen u nedělního oběda. Kompot zná téměř každý. I já si vybavuji babiččinu větu: „Na dej se k temu kompot, až to nemaš take suche.“ Ostrava má zralé ovoce, které může sklidit, zavařit a pořádně si na něm pochutnat. Ostrava má lidi, kterými se může ve světě chlubit, Ostrava má co oslavovat a má důvod se bavit a užívat si. 

 

Kdo tvoří Kompot?

 

Ostraváci, Ostravané, lidé z Ostravy, řekněte jak to chcete.

 

Na přípravě a realizaci kompotu se podílejí výhradně Ostraváci, produkční a dramaturgický tým, technika, stavba, kapely, prodejci, gastro, divadla. Veškerou lidskou činnost zastávají jen Ostraváci. Definitivní vymezení je složité, mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se do Ostravy přistěhovali, ať už za láskou, prací, studiem a v Ostravě natolik zakořenili, že už jsou tady jako doma a je o nich kolikrát hodně slyšet. Například David Girten, původem Belgičan, v centru vede již několik let své bistro, zná místní poměry, má tady hromadu kamarádů a je v Ostravě hodně aktivní – to už je jasný Ostravák. Naopak mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se z Ostravy odstěhovali i z výše uvedených důvodů a Ostravu mají stále v srdci a hrdě o ní ve světě mluví. Třeba violoncellistka a modelka Terezie Kovalová pomalu v každém druhém rozhovoru, pokud to alespoň trochu téma dovoluje o Ostravě mluví a mluví o ní hezky.

 

 

Pro více informací nás můžete kontaktovat na kompot@trojhali.cz

 

 

DIVADLA

14:30 – 15:30 All Imp

 

 

PŘÍCHUTĚ KOMPOTU

 

Hudba a nehudba

 

Ostravské hudební a divadelní ovoce, které si společně sklidíme a vychutnáme.

 

PETR BENDE & BAND, ÚSPĚCH, NEO CHESS SUNNY ROCK AND ROLL BAND, PARTY HURRICANE, BIG BAND!!! OSTRAVA
HLAVNÍ HVĚZDA FESTIVALU: HANA ZAGOROVÁ

 

 

Jídlo a pití

 

Výběr ostravských chuťovek, mocných jídel a dobrot.

MALEDA, OSTRAWINA, EATMEAT, OKTARÍNA TR, PIVOVAR HOPPY DOG, MENTAL CAFÉ, CØKAFE,
SHEEP SHOP, PELMEŠKI, PATA NEGRA, BUBBA CHLÉB, NAVÍNKO a další …

 

 

Smíšené zboží

 

Šikovní a zruční Ostraváci na vás vybalí to nejlepší zboží.

MARTIN JUREK MJ, GASTON CHILLI, NEDBALKY V KYTICI, VIO ATELIER, BE LUCKY, OSTRAVSKÝ ABORIGINÁL,
SPIRÁLA O.P.S., TOOP DESIGN, LUCKY SKIRT, TEOREM, KYTKY OD HANDULY a další ...

 

 

Dětský ráj/peklo

 

Obří program pro malé Ostraváky.

ŠKOLIČKA ŠÍDLO, BÁJEČNÁ KOLA, THE LITTLE GYM, LANADE JÓGA, SVČ OSTRČILOVA, SVĚT TECHNIKY OSTRAVA,
KADEŘNICTVÍ VLÁSKOV, TABLE TENNIS CLUB OSTRAVA, ŠKOLA SKATEBOARDINGU OSTRAVA, KLAUNI NA VOLNÉ NOZE a další ...