Co je Ostravský kompot?

 

Rodinný festival tvořený výhradně a jen Ostraváky.
Kapely, občerstvení, prodejci, divadla a výborný program pro děti.

 

V Ostravě se v současné době kromě kontinuálního kulturního a sportovního programu ročně odehraje několik významných a jedinečných akcí. Festival v ulicích již několik let energicky oživuje centrum města, Colours of Ostrava jsou bezesporu jednou z nejvýznamnějších událostí v republice s přesahem do celého světa. Stejně tak taneční festival Beats for Love, Zlatá tretra se světovými atletickými špičkami, Shakespearovské slavnosti, PechaKucha Night Ostrava, mohl bych jmenovat dál a dál (snad se pořadatelé nejmenovaných, ale výborných akcí neurazí, že jsem je nezmínil)… Díky těmto akcím a jejich organizátorům Ostrava ročně několikrát velice pozitivně ožívá, pulzuje, energizuje. Do Ostravy přijíždějí kapely, umělci, vědci, sportovci i návštěvníci z celého světa. Na druhou stranu máme přímo pod nosem spoustu osobností, výrobců, kuchařů a šikovných lidí o kterých třeba ani nevíme, třebaže jsou hned „za rohem“. Jedním z cílů Ostravského Kompotu je v jeden den spojit co nejvíce takových lidí na jednom místě, udělat si oslavu Ostravy a lidí, kteří tady žijí, tvoří, budují a zpříjemňují nám každodenní život. Úplně všichni tady asi nebudeme, ale 20.5.2018 se pokusíme, aby nás bylo co nejvíce.

 

Proč Kompot?

 

Je to chutná dobrota nejen k nedělnímu obědu. Sklizené ovoce, na kterém si každý pochutná.

 

Ostrava – město jehož historie a rozvoj z veliké části stojí na hornictví a hutnictví. Město s energickými lidmi, kteří mnohdy v jiných krajích bývají vnímání jako přímí, bezprostřední a přímočaří. Nikomu zde není cizí obrázek nebo představa chlapa v přilbě se svítilnou, montérkách, ruce a obličej černé od fárání, fotka těžební věže spousta dalších typických artefaktů a uctívaná, poctivá dřina. Málokdy se ale vzpomíná na ženy, mamky, babičky, tetičky, které na tyhle muže doma čekaly, připravovaly jim večeře, svačiny a třeba zavařovaly kompoty, kterými je sladce odměňovaly nejen u nedělního oběda. Kompot zná téměř každý. I já si vybavuji babiččinu větu: „Na dej se k temu kompot, až to nemaš take suche.“ Ostrava má zralé ovoce, které může sklidit, zavařit a pořádně si na něm pochutnat. Ostrava má lidi, kterými se může ve světě chlubit, Ostrava má co oslavovat a má důvod se bavit a užívat si. 

 

Kdo tvoří Kompot?

 

Ostraváci, Ostravané, lidé z Ostravy, řekněte jak to chcete.

 

Na přípravě a realizaci kompotu se podílejí výhradně Ostraváci, produkční a dramaturgický tým, technika, stavba, kapely, prodejci, gastro, divadla. Veškerou lidskou činnost zastávají jen Ostraváci. Definitivní vymezení je složité, mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se do Ostravy přistěhovali, ať už za láskou, prací, studiem a v Ostravě natolik zakořenili, že už jsou tady jako doma a je o nich kolikrát hodně slyšet. Například David Girten, původem Belgičan, v centru vede již několik let své bistro, zná místní poměry, má tady hromadu kamarádů a je v Ostravě hodně aktivní – to už je jasný Ostravák. Naopak mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se z Ostravy odstěhovali i z výše uvedených důvodů a Ostravu mají stále v srdci a hrdě o ní ve světě mluví. Třeba violoncellistka a modelka Terezie Kovalová pomalu v každém druhém rozhovoru, pokud to alespoň trochu téma dovoluje o Ostravě mluví a mluví o ní hezky.

 

 

Kuchyně

Trojhalí Karolina

Revize jakosti

Petr Šnejdar

výkonný ředitel Trojhalí Karolina

Šéfkuchař

Jan Rušaj

ředitel festivalu

Grafika

Studio Stojkov
Jan Lörincz

Hlavní sběrači ovoce

Kristýna Lindovská

produkce, gastro, prodejci

Markéta Richtrová
produkce, PR

 

Kdo s námi zavařuje

 

Partneři kompotu
 

 

Hlavní mediální partner

 

 

Mediální partner

 

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
 

 

 

PŘÍCHUTĚ KOMPOTU

 

Hudba a nehudba

 

Ostravské hudební a divadelní ovoce, které si společně sklidíme a vychutnáme.

 

Divine Attraction, Fiha, Family Gospel Ostrava, Víš co, Marow, Elis, Amigos by Funk Jindra Holubec,
Vadim and Co., Zpocený voko
KOŘENÍ KOMPOTU: TATA BOJS

 

 

Jídlo a pití

 

Výběr ostravských chuťovek, mocných jídel a dobrot.


Pivovarský dům, Bubba Chléb, Beerokracie, Čerstvý boby, Eatmeat, Black Kale, Sladký časy,
Navínko, Oktarína TR, Pet Punk Bistro, Maleda, Knedlíci a pusinky a další …

 

 

Smíšené zboží

 

Šikovní a zruční Ostraváci na vás vybalí to nejlepší zboží.


Apnoe, Dáreček na míru, Fajna dílna, MJ, Nedbalky v kytici, Ostravské uhlí, Ostravský aboriginal, Panena,
Studio Renchinchay, TimeWood, Sralouni a další ...

 

 

Dětský ráj/peklo

 

Obří program pro malé Ostraváky.

Kids Point, The Little Gym, Dance Studio Like, SVČ Ostrčilova, 1st International School, Lanade,
Swanky Inline, Ateliér NDM, Báječná kola a další ...