Líbilo se Vám? Už teď se můžete těšit na další ročník. Kompoty budeme zavařovat 20.5.2018.

Co je Ostravský kompot?

 

Rodinný festival tvořený výhradně a jen Ostraváky.
Kapely, občerstvení, prodejci, divadla a výborný program pro děti.

 

V Ostravě se v současné době kromě kontinuálního kulturního a sportovního programu ročně odehraje několik významných a jedinečných akcí. Festival v ulicích již několik let energicky oživuje centrum města, Colours of Ostrava jsou bezesporu jednou z nejvýznamnějších událostí v republice s přesahem do celého světa. Stejně tak taneční festival Beats for Love, Zlatá tretra se světovými atletickými špičkami, Shakespearovské slavnosti, PechaKucha Night Ostrava, mohl bych jmenovat dál a dál (snad se pořadatelé nejmenovaných, ale výborných akcí neurazí, že jsem je nezmínil)… Díky těmto akcím a jejich organizátorům Ostrava ročně několikrát velice pozitivně ožívá, pulzuje, energizuje. Do Ostravy přijíždějí kapely, umělci, vědci, sportovci i návštěvníci z celého světa. Na druhou stranu máme přímo pod nosem spoustu osobností, výrobců, kuchařů a šikovných lidí o kterých třeba ani nevíme, třebaže jsou hned „za rohem“. Jedním z cílů Ostravského Kompotu je v jeden den spojit co nejvíce takových lidí na jednom místě, udělat si oslavu Ostravy a lidí, kteří tady žijí, tvoří, budují a zpříjemňují nám každodenní život. Úplně všichni tady asi nebudeme, ale letos 21.5. se pokusíme, aby nás bylo co nejvíce.

 

Proč Kompot?

 

Je to chutná dobrota nejen k nedělnímu obědu. Sklizené ovoce, na kterém si každý pochutná.

 

Ostrava – město jehož historie a rozvoj z veliké části stojí na hornictví a hutnictví. Město s energickými lidmi, kteří mnohdy v jiných krajích bývají vnímání jako přímí, bezprostřední a přímočaří. Nikomu zde není cizí obrázek nebo představa chlapa v přilbě se svítilnou, montérkách, ruce a obličej černé od fárání, fotka těžební věže spousta dalších typických artefaktů a uctívaná, poctivá dřina. Málokdy se ale vzpomíná na ženy, mamky, babičky, tetičky, které na tyhle muže doma čekaly, připravovaly jim večeře, svačiny a třeba zavařovaly kompoty, kterými je sladce odměňovaly nejen u nedělního oběda. Kompot zná téměř každý. I já si vybavuji babiččinu větu: „Na dej se k temu kompot, až to nemaš take suche.“ Ostrava má zralé ovoce, které může sklidit, zavařit a pořádně si na něm pochutnat. Ostrava má lidi, kterými se může ve světě chlubit, Ostrava má co oslavovat a má důvod se bavit a užívat si. 

 

Kdo tvoří Kompot?

 

Ostraváci, Ostravané, lidé z Ostravy, řekněte jak to chcete.

 

Na přípravě a realizaci kompotu se podílejí výhradně Ostraváci, produkční a dramaturgický tým, technika, stavba, kapely, prodejci, gastro, divadla. Veškerou lidskou činnost zastávají jen Ostraváci. Definitivní vymezení je složité, mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se do Ostravy přistěhovali, ať už za láskou, prací, studiem a v Ostravě natolik zakořenili, že už jsou tady jako doma a je o nich kolikrát hodně slyšet. Například David Girten, původem Belgičan, v centru vede již několik let své bistro, zná místní poměry, má tady hromadu kamarádů a je v Ostravě hodně aktivní – to už je jasný Ostravák. Naopak mezi Ostraváky řadíme i lidi, kteří se z Ostravy odstěhovali i z výše uvedených důvodů a Ostravu mají stále v srdci a hrdě o ní ve světě mluví. Třeba violoncellistka a modelka Terezie Kovalová pomalu v každém druhém rozhovoru, pokud to alespoň trochu téma dovoluje o Ostravě mluví a mluví o ní hezky.

 

 

Kuchyně

Trojhalí Karolina

Revize jakosti

Petr Šnejdar

výkonný ředitel Trojhalí Karolina

Šéfkuchař

Jan Rušaj

ředitel festivalu

Spoluautor názvu

Martin Matera

grafik

Hlavní sběrač ovoce

Kristýna Lindovská

produkce, gastro, prodejci

 

Sběračka ovoce

Kristýna Kaňovská

PR, FB
 

Sběrač ovoce

Tomáš Zetek

dramaturgie, kapely

Sběračka ovoce

Adina Šimíčková Bálková

dětský ráj

Správa sadu

Daniel Krečmer

technický areál

 

Foto, video

Boris Renner, Jirka Staněk, Lukáš Kaštovský, Martin Grobař, Lukáš Kaboň, Martin Ferko, Radim Kolibík

Grafika

Studio Stojkov
Jan Lörincz

Web

Michal Radecký

 

 

 

 

PŘÍCHUTĚ KOMPOTU

 

Hudba a nehudba

 

Ostravské hudební a divadelní ovoce, které si společně sklidíme a vychutnáme.

Buty, Filip M, Patrik Kee, Bandaband, Tamala, Jazz Cake, Boris Band Combination, Neo Chess Sunny band,
Nedivoč, February, DJ LOWA

 

 

Jídlo a pití

 

Výběr ostravských chuťovek, mocných jídel a dobrot.


Pivovarský dům, FÆNCY FRIES, Sugar MaMa, ČERSTVÝ BOBY, Laura Coffee, DOCK, Polívkárna,
Bistro Boule za ušima, CØKAFE a další…

 

 

Smíšené zboží

 

Šikovní a zruční Ostraváci na vás vybalí to nejlepší zboží.


MUXU, TimeWood, ArtGi, Kabelkový Slon, p a p i d u, Rychter_D, Masérna Na Dlani,
Fajna dilna, Hey Wolf, Toop design a další...

 

 

Dětský ráj/peklo

 

Obří program pro malé Ostraváky.


The Little Gym, ZŠ Hello, SVČ Ostrčilova, Dance studio LIKE, Centrum PANT, Laura Coffee,
Duel park, Moment, Báječná kola, nafukovací vychytávky

 

 

PROPOJÍME OSTRAVU

LIDSKÝ ŘETĚZ

 

Připravujeme originální zahájení festivalu ke kterému potřebujeme vaši pomoc. Pomocí lidského řetězu dlouhého přes 2 km propojíme vrcholek ostravské radnice a Trojhalí Karolina. Z vrcholku radnice pošle pan primátor sklenici kompotu, která poputuje do Trojhalí, kde ji otevřeme a tím festival zahájíme. Podle předběžných propočtů nás musí být 1407, abychom to zvládli „tichou poštou“. Zúčastnit se samozřejmě mohou i neOstraváci.


Pokusíme se vytvořit opravdu zajímavý rekord.


Zapoj se, registruj se ve formuláři.
Registraci můžete udělat za sebe, nebo za skupinu lidí.

Začneme 20.5.2018 v 10 hod. Registrace na místě bude probíhat už od 8 hod.